Krzesła dla dzieci – wygoda i bezpieczeństwo maluchów

Meble na wymiar dla firm i domów

Krzesła dla dzieci – wygoda i bezpieczeństwo maluchów

Krzesła dla dzieci – ergonomia w młodym wieku

W branży meblarskiej oferowane są krzesła przeznaczone specjalnie dla dzieci. Muszą one spełniać szereg warunków, aby odpowiadały różnym potrzebom i były dostosowane do stale kształtującej się postawy i sylwetki dziecka. Wybór jest duży, więc dobrze jest wiedzieć czym się kierować przy decyzji jakie kupić krzesła dla dzieci najmłodszych do domu lub przedszkola, czy dla dzieci starszych spędzających dużo czasu w ławkach szkolnych i przy biurkach w swoich pokojach.

Dla maluchów

Do karmienia niemowlaka powyżej 6 miesiąca życia przydaje się wygodne wyścielane krzesełko z zamontowanym niewielkim blacikiem, na którym można postawić miseczkę i kubek. Krzesełko jest stabilne, poza porą karmienia można je złożyć, więc nie zajmuje wiele miejsca w dziecięcym pokoju. Nieco większe dzieci pozostawiane bywają w kojcach, gdzie są bezpieczne podczas zabawy i wypoczynku. W obszerniejszym kojcu, oprócz pluszaków i innych zabawek, zmieści się również stolik z krzesełkiem. Dzieciak może przy nim zjeść samodzielnie podwieczorek, lub zająć się rysowaniem. Na wyposażeniu sal przedszkolnych powinny znaleźć się krzesła dla dzieci, w których odpowiednio wyprofilowane siedziska i oparcia zamocowane na optymalnej wysokości zapewnią wygodę i komfort.

Prawidłowa pozycja podczas siedzenia

Dzieci w wieku szkolnym spędzają wiele czasu na siedząco. Utrzymywanie statycznej pozycji ciała  jest dużym obciążeniem dla dla kręgosłupa, co może prowadzić do jego deformacji. Podstawową zasadą zapobiegania występowaniu wad postawy jest zapewnienie takich warunków, aby plecy miały wygodne oparcie na odpowiedniej wysokości, wtedy kręgosłup jest wyprostowany. Nogi dziecka muszą być ugięte w kolanach pod kątem prostym, aby stanowiły wsparcie dla mięśni grzbietu. Dzieci szybko rosną i po pewnym czasie wysokość poszczególnych elementów krzesła nie jest odpowiednia do ich wzrostu. Dlatego producenci proponują modele umożliwiające regulację siedziska, oparcia i wspornika na stopy. Jest to znakomite rozwiązanie, bo takie krzesło może posłużyć przez kilka lat.

Foteliki do biurek

Starsi uczniowie podczas odrabiania lekcji i pracy na komputerze siedzą przy biurku nawet do kliku godzin dziennie. W okresie dojrzewania ostatecznie kształtuje się kościec młodych organizmów, potrzebna jest więc szczególna dbałość o zapewnieni młodzieży optymalnych warunków dla uformowania sylwetki. Dłuższe siedzenie w niewygodnej pozycji sprawia ból, więc w sposób naturalny powstaje tendencja do częstego zmieniania układu ciała. Wielokrotnie przyjmowana postawa asymetryczna najbardziej deformuje kręgosłup.

Krzesła dla dzieci przeznaczone do pracy przy biurku powinny wymuszać układ pionowy pleców poprzez wygodne miękkie oparcie wyprofilowane po względem anatomii budowy grzbietu. Może też być model z zagłówkiem zabezpieczającym szyjny odcinek kręgosłupa. Do tego dochodzą oparcia podtrzymujące ręce podczas pisania na klawiaturze. Fotelik do komputera jest obrotowy, ułatwia to sytuowanie się przy biurku pod różnymi kątami, w zależności od potrzeb chwili. Zamocowane na podstawie kółeczka umożliwiają płynne przesuwanie się wraz z krzesłem, by sięgnąć po potrzebne przybory lub pomoce znajdujące się na biurku. Najistotniejszymi funkcjami takiego fotelika są regulacja wysokości siedziska i kąta ustawienia oparcia. Całość więc jest bardzo komfortowa w użytkowaniu i zapewnia warunki zapobiegające występowaniu wad postawy.

Wygoda i bezpieczeństwo

Krzesła dla dzieci muszą być szczególnie starannie zaprojektowane pod kątem ich przeznaczenia dla młodych organizmów w okresie intensywnego rozwoju fizycznego. Sprzęty te powinny być tworzone z trwałych materiałów i wykonane solidnie, żeby miały odporność na uszkodzenia mechaniczne. Tworzywa, z których zrobione są krzesełka – szczególnie dla maluszków – muszą być wysokiej jakości, najlepiej atestowane pod tym katem, oraz łatwe do stałego utrzymywania w czystości. Spełnienie tych wszystkich warunków jest gwarancją komfortu i bezpieczeństwa dla młodych użytkowników.