Szafy biurowe, czyli biuro dobrze ułożone

Meble na wymiar dla firm i domów

Szafy biurowe, czyli biuro dobrze ułożone

Nasze otoczenie zmienia się bez przerwy a zmiany te zachodzą w coraz szybszym tempie. Projektanci dokładają starań, by meble, którymi się otaczamy były coraz wygodniejsze, by ułatwiając nam życie jednocześnie upiększały otoczenie. Funkcjonalność, bezpieczeństwo, estetyka i wysoka jakość to połączenie, którego oczekujemy od przedmiotów codziennego użytku, ale także od mebli, z których korzystamy w naszych domach i w miejscach pracy. Szafy biurowe to komfort, który warto posiadać.

Chociaż zmiany nie omijają również metod pracy i aranżacji pomieszczeń biurowych, jest coś, co pozostaje niezmienne. Tym elementem, bez którego trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek biura są niewątpliwie szafy biurowe, zamykane na klucz. Choć podstawowym narzędziem pracy staje się dla nas komputer, a z drugiej strony staramy się rozsądnie gospodarować papierem i częściej korzystamy z internetu niż z drukarki, są dokumenty, które musimy wydrukować i przechować. A ponieważ coraz częściej pracujemy w biurach typu open space, przestrzeniach coworkingowych a nawet w specjalnie wyposażonych kabinach, szafy biurowe, zamykane na klucz są i ciągle będą niezbędne, dla wygodnej organizacji pracy. 

Funkcjonalność, czyli…

przede wszystkim dobry projekt. Chociaż wydaje się to oczywiste, warto zwrócić uwagę na możliwość elastycznej aranżacji wnętrza mebla. Standardowe szafy biurowe przeznaczone są przede wszystkim do przechowywania dokumentów. Podziały wewnątrz szafy dostosowane są zwykle do wysokości standardowych segregatorów biurowych. Często w ofercie mebli biurowych spotykamy informację, że szafa ma 2,3 lub 4 OH – to własnie oznacza, że mebel spełnia standardy wymiarowe. Producenci umożliwiają nam zwykle drobne modyfikacje przestrzeni między półkami – to istotna zaleta, gdy szafy biurowe, zamykane na klucz służą też do przechowywania okazyjnie używanego sprzętu, materiałów reklamowych, literatury fachowej czy przedmiotów osobistych. 

Roztropnie jest zwrócić uwagę, by w szafach wyższych niż 3 OH jedna z półek była mocowana na stałe – to dodatkowo wzmocni konstrukcję bryły i zapobiegnie jej ewentualnemu wypaczeniu. O wygodzie użytkowania szaf biurowych decyduje też odpowiedni wybór systemu zamykania szafy. Dokumenty i materiały po które sięgamy często i nie zawierają treści poufnych możemy z powodzeniem przechowywać na półkach regałów otwartych lub zamkniętych tylko częściowo. Mnóstwo możliwych kombinacji możemy podejrzeć na stronach producentów i dystrybutorów mebli, gdzie zwykle przedstawione są w prostej, czytelnej formie, zbliżonej do ukazanej tutaj https://kamilameble.pl/104-szafy-biurowe

Szafy biurowe – bezpieczeństwo

przede wszystkim wysokiej jakości materiały i okucia zastosowane do wykonania mebli to elementy, które szczególnie w otwartych, lub współdzielonych przestrzeniach, uchronią nasze zasoby przed wpadnięciem w niepowołane ręce. Zwłaszcza gdy korzystamy w pracy z dokumentów zawierających dane wrażliwe, personalia, informacje finansowe, czy jakiekolwiek materiały poufne istotnym jest, by szafy biurowe, zamykane na klucz zapewniały maksymalne bezpieczeństwo.

Często stosowanym rozwiązaniem jest wyposażenie szafy w zamek baskwilowy lub innego rodzaju zamek systemowy, a w przypadku szaf z szufladami na akta – zamek centralny. Jeśli szafy ustawiono w przestrzeniach otwartych, w ciągach komunikacyjnych i wszędzie tam, gdzie możliwa i trudna do monitorowania jest obecność osób niepowołanych, rozważnie będzie przemyśleć zakup szafy z plecami wykonanymi z pełnej płyty meblowej zamiast, standardowo używanych, lekkich materiałów wypełniających. To rozwiązanie pozwoli też na estetyczne wydzielenie przestrzeni w pomieszczeniu biurowym, gdzie pełne plecy kilku zestawionych szaf utworzą litą powierzchnię ścianki działowej.